Zielono mi czyli balkon bez kwiatów!Balkon, taras ten w letniej odsłonie zawsze kojarzy się z kwitnącymi  kwiatami, bujnie zwisającymi ze skrzynek, donic, przyprawiający o zawrót głowy kolorami i zapachami.
Co roku i u mnie "coś" kwitło. Balkony - mam dwa - są od strony południowej,cały dzień świeci tam mocne słońce. Kwiaty kwitnące gotowały się dosłownie w każdy cieplejszy dzień.
Liście, kwiatostany, wszystko spalone słońcem. Nie cieszyłam się nigdy nimi długo.
W tym roku postanowiłam przeprowadzić eksperyment i postawić tylko na "zielone".Zagospodarowałam drugi balkon, ten bardziej osłonięty z zewnętrznymi donicami. Na zewnątrz posadziłam rośliny wieloletnie : iglaki, trawy ozdobne , bukszpan i brzozę. Z czasem drzewka zrobią naturalny parasol chroniący przed słońcem.
W donicach posadziłam krzewy: drzewko oliwkowe, bez, trzmielinę i różanecznik i kilka krzewów lawendy.
Resztę uzupełniłam kwiatami wyniesionymi z domu: sukulentami i bluszczami.
Balkon jest bardzo wąski więc zamieścił się tylko leżak - łózko i malutki stolik z jednym krzesełkiem. Mimo tego stworzył się fajny kącik do wypoczynku. Całość udekorowałam poduchami, latarenkami i naturalnymi dodatkami. 


Myślę, że to fajna alternatywa dla tych, którzy nie do końca są przekonani do kwitnących balkonów, a na pewno to jakaś odmiana i mały eksperyment.


Dużym plusem jest to, że wystarczy rośliny na zimę wstawić np.na klatkę schodową i przezimują nam do kolejnego sezonu. 
Planuję dokupić jeszcze kilka drzewek szczepionych na pniu: wierzbę iwę, wierzbę mandżurską i modrzew i wsadzić je jesienią do donic.
Jeśli chcecie zobaczyć balkon z poprzedniego sezonu, odsyłam do wcześniejszych wpisów. Są tam zdjęcia drugiego półokrągłego balkonu z kwiatami w białej wersji kolorystycznej. 

Pozdrawiam Patti4 komentarze:

 1. witam, czy nie obawia się Pani ,że liście lecące z tych drzewek będą brudzić balkony sąsiadów ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To balkon mocno zabudowany więc tę które będą w środku na pewno ns zewnątrz nie polecą. Cały blok ma zewnętrzne donice i większość w nich to kwiaty i drzewa, iglaki. Nie ma możliwości , żeby w padały na inne balkony bo są one wewnątrz budynku nie wiszą na zewnątrz jak w tradycyjnych blokach.

   Usuń
 2. Wyszło przepieknie :) Już się doczekać nie mogę remotnu naszego balkonu,który niestety straszy,bo poprzedni właściciele wogóle się nim nie interesowali,a dodatkowi lokatorzy - gołębie - niestety doprowadziły go do stanu okropnego. A jak lawenda ? Miałam rok temu do południa w doniczce wystającej poza balkon i podlewanie, przycinanie i kwitła jak szalona ;)
  Twój balkon to dla mnie ogormna inspiracja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogę Cię zainspirować😀 Lawenda ma się dobrze i chyba wsądzę ją na jesień do zewnętrznych donic i spróbuję przezimować 😉

   Usuń